Historické centrum Prahy
.. patří k nejkrásnějším a turisticky nejvyhledávanějším souborům architektury nejen v ČR. Dominantou je Pražský hrad, jeden ze symbolů české státnosti.
Víte že....
...Pražský hrad je největší hradním komplexem na světě a obsahuje všechny stavební slohy od románského období až po moderní architekturu? Po staletí byl sídlem českých vládců (knížat, králů, císařů i prezidentů), jeho součástí je například arcibiskupská katedrála svatého Víta – místo korunovace i posledního odpočinku několika panovnických dynastií, nebo Zlatá ulička, kde za Rudolfa II. pobývala řada alchymistů.
Historické centrum Českého Krumlova
...s druhým největším hradním komplexem u nás, který na kopci dominuje celému středověkému jádru města vybudovanému v meandrech řeky Vltavy
Víte, že...
… součástí zámeckého parku je od poloviny 20. století i originální otáčivé hlediště pro 644 diváků, určené pro letní představení Jihočeského divadla a řady hostujících souborů? Přestože památkáři nejsou z této nepůvodní atrakce příliš nadšeni, pro velký zájem veřejnosti (návštěvnost přes 50 tisíc osob ročně) stále zůstává na svém místě.
Historické centrum Telče
... patří k nejzachovalejším historickým městským jádrům na Moravě a dodnes si zachovalo svůj původní ráz z období renesance a baroka. K dominantám patří rozsáhlé náměstí Zachariáše z Hradce s řadou historických měšťanských domů a jedním z nejkrásnějších renesančních zámků v ČR.
Víte, že ...
... v Telči (stejně jako v dalších historických městech ČR) se natáčela celá řada pohádek a historických filmů? K nejcennějším patří moderní pohádka Až přijde kocour Vojtěcha Jasného ze 60. let 20. století, ve které autor pomocí symboliky barev satiricky hodnotí charaktery jednotlivců i tehdejší totalitní společnosti.
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého Zelená Hora
...vznikl bezprostředně po otevření hrobu sv. Jana Nepomuckého (/1719), v té době velmi populárního českého světce a národního patrona (asi nejznámější český světec ve světě), v roce 1784 vyhořel a hrozilo jeho stržení.
Víte, že...
…autor stavby, vrcholný barokní architekt Jan Blažej Santini-Eichel při tvorbě plánů používal mnohem častěji kružítko, než pravítko? Půdorys kostela i ambitu kolem něj je totiž tvořen především kružnicemi (nebo jejich částmi), v konstrukci se často opakuje číslo pět, které odkazuje na světcům atribut pěti hvězd.
Historické centrum Kutné Hory
... s monumentálním chrámem svaté Barbory (patronky havířů) a kostelem Nanebevzetí Panny Marie jsou dalším vrcholem středověké architektury.
Víte, že...
… objev mocných žil stříbrné rudy koncem 13. století vyvolal stříbrnou horečku, srovnatelnou s pozdější zlatou horečkou v Kalifornii či na Aljašce? Během krátké doby se k nálezu seběhlo na sto tisíc lidí z Čech i sousedních zemí a místní těžba tvořila plnou třetinu produkce stříbra v Evropě. Stříbro tak výrazně posílilo význam Království Českého v Evropě, pražský groš ražený v kutnohorském Vlašském dvoře se stal platidlem uznávaným v řadě zemí po několik století.
Lednicko-valtický areál
... je unikátním příkladem člověkem upraveného krajinného celku s rozsáhlými terénními úpravami a řadou významných staveb (kromě ústředních rozsáhlých zámků v Lednici a Valticích další téměř dvě desítky architektonických památek). Rozloha 283 km2 jej řadí na prvním místo v Evropě a zřejmě i ve světě.
Víte, že ...
… značná část areálu nebyla až do roku 1920 českým, resp. moravským územím? Přední šlechtický rod Lichtenštejnů totiž měl své rozsáhlé državy po obou stranách moravsko-rakouské zemské hranice. Valticko se stalo součástí Československa až dva roky po jeho vzniku, jedním z rozhodujících důvodů byla existence tehdy významné železniční trati mezi Znojmem a Břeclaví, která by bez úprav hranice vedla místy po cizím území.
Zámek se zahradami v Kroměříži
... byl budován jako reprezentační sídlo olomouckých arcibiskupů (už ve 13. století zde stál biskupský hrad jako administrativní centrum tehdejší olomoucké diecéze, arcidiecézi se stala v roce 1777), dnes je opět zámek i s oběma skvostnými zahradami (Květná ve francouzském a Podzámecká v anglickém slohu) majetkem Arcibiskupství Olomouckého.
Víte, že …
… v kroměřížském zámku zasedal od října 1848 do března 1849 Ústavodárný sněm, který měl v reakci na revoluce probíhající v několika evropských zemích včetně rakouské monarchie vytvořit pro císařství ústavu garantující základní lidská práva všem občanům? Sněm ovšem nedospěl k finálnímu závěru, poté, co revoluční nálady v zemi opadly, jej nechal nový císař František Josef I. nakonec rozehnat vojskem a Rakousko se opět postupně vrátilo k absolutistické monarchii.
Vesnická památková rezervace v Holašovicích
...představuje unikátní soubor staveb tzv. selského baroka, lidového stavebního (i životního) stylu), inspirovaného barokními a klasicistními zámky či sakrálními stavbami.
Víte, že …
…Holašovice nejsou žádným zakonzervovaným skanzenem, ale živou vesnicí s asi sto čtyřiceti obyvateli, většina památkově chráněných budov slouží k trvalému bydlení a je v soukromém vlastnictví? Za unikátní zachovalost vděčí mimo jiné své poloze mimo všechny hlavní komunikace.
Zámek v Litomyšli
...reprezentuje svým exteriérem čistý renesanční sloh (resp. adaptaci italské renesance pro zaaplské země) s typickou sgrafitovou výzdobou fasád. Chráněny jsou rovněž původní hospodářské budovy a zámecká zahrada.
Víte, že ..
.. součástí zámku je i původní klasicistní divadlo se zachovalou dobovou technikou (jedno z mála v Evropě)? Druhé zámecké nádvoří se zase každoročně mění na velký koncertní sál s pevným stupňovitým hledištěm a pohyblivým zastřešením – zámek i další místa Litomyšle a okolí hostí v červnu a červenci Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl (Bedřich Smetana, jeden ze zakladatelů české národní hudby, se totiž narodil právě v tomto městě).
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
...je unikátním příkladem pozdního baroka na Moravě. Vybudován byl v letech 1716-1754 na oslavu katolické víry po ukončení velké morové epidemie. Měří 32 metrů a je největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě.
Víte, že...
...uvnitř sloupu je dokonce miniaturní kaple se starozákonními výjevy, v níž se v minulosti skutečně sloužily mše? Dovnitř se sice vešel pouze samotný kněz, skrz speciálně konstruovaná okna ve sloupu ale bylo kázání slyšet na velké části náměstí. Z kaple vedla tajná chodba za hradby tehdejšího pevnostního města.
Vila Tugendhat v Brně
...je jedinou moderní stavební památkou ČR na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejznámějších funkcionalistických staveb ve světě, postavená v letech 1929-30. Unikátní stavba představovala i vrchol technického pokroku (velkoplošná okna v hlavním obytném prostoru, z nichž dvě lze spustit pod podlahu, systém teplovzdušného vytápění s „parfémováním“ vzduchu cedrovými hoblinami apod.).
Víte, že …
… vila Tugendhat je „hlavní postavou“ slavného románu Simona Mawera „Skleněný pokoj“ (The Glass Room), který se dočkal i filmové a divadelní adaptace? Zachycuje historii domu, kde původní židovské majitele vystřídalo gestapo, později vojáci Rudé armády, pak rytmická škola a zdravotnické zařízení. Přestože podle autora jsou příběhy všech postav románu zcela vymyšlené, mnozí čtenáři je považují za autentické, což vyvolalo ostře formulovanou reakci dnes žijících členů rodiny Tugendhatových.
Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči
Třebíčské „židovské město“ na ploše asi 4.5 ha patří k nejucelenějším urbanistickým celkům tohoto druhu v ČR. Jeho kořeny sahají zřejmě až do 13. století a přes četně požáry, povodně a pogromy přežilo až do současnosti. Nejblíže zkáze přitom domy (dodnes se dochovala například radnice, škola a dvě synagogy) nebyly během nacistické okupace, ale za následné komunistické totality, kdy měla být celá čtvrť asanována.
Víte, že…
… součástí třebíčského židovského města je i původní židovský hřbitov ze 17. století v lesíku na hřebení kopce Hrádek s asi třemi tisíci kamenných náhrobků, které dodnes navštěvují potomci pohřbených hlavně ze zahraničí? Součástí hřbitova je i obřadní síň z roku 1903, která je tak jedinou židovskou rituální stavbou na světě mimo Izrael, které je zapsáno na seznam UNESCO. Obě synagogy v třebíčském židovském městě totiž slouží jiným účelům. Jedna z nich sice liturgickým, ovšem stejně jako některé další synagogy u nás po druhé světové válce Církvi československé husitské (specifická česká a slovenská protestantská církev).
Hornická krajina Erzgebirge/Krušnohoří
Rozsáhlý krajinný celek na obou stranách (české a německé) Krušných hor s více než osmisetletou tradicí dobývání a zpracování nerostného bohatství - stříbra, cínu, kobaltu, mědi, železa a uranu. Zde vznikaly četné vynálezy a technologické inovace, šířící se do celého světa. Z celkem 22 hornických oblastí je 17 na německé (Sasko) a 5 na české straně.
Víte, že …
… v severočeském Jáchymově začal svoji vědeckou dráhu renesanční učenec světového významu Georgius Agricola, nazývaný „otec mineralogie“, jehož dvanáct knih o hornictví se na nejméně dvě století stalo „biblí“ pro dobývání a zpracování rud? Jáchymov je rovněž spojen s ranými přelomovými objevy v oboru radioaktivních látek (zdejší důl Svornost byl dlouho jediným zdrojem prvku radium na světě) a i s názvem americké měny (slovo „dolar“ vzniklo několikanásobným zkomolením původní české mince ze 16. století jáchymovský tolar - Joachimstaler).
Národní hřebčín Kladruby nad Labem
Nejstarší kontinuálně fungující hřebčín na světě (založen 1552), který až do roku 1918 dodával kočárové koně pro rakouský císařský dvůr, formou daru se dostávali i do dalších zemí. Vedle běloušů byli vyšlechtěni i starokladrubští vraníci (dnes je jejich chov umístěn v blízkých Slatiňanech), které používal vysoký klér (a také císařský dvůr při smutečních ceremoniálech).
Víte, že …
.. genetická linie starokladrubského plemene téměř zanikla asi před sto léty, podařilo se ji ale zachránit? V celém světě je dnes asi 1200 kladrubských koní, nejvíce právě v ČR, dále například na dánském a švédském královském dvoře.
Slavná lázeňská města Evropy
Nadnárodní projekt 11 měst u přírodních minerálních pramenů v sedmi evropských zemích, která reprezentují evropskou lázeňskou kulturu 18.-20. století s velkými letovisky lázeňských budov, kolonád, kasin, divadel apod. Z ČR byla do projektu zařazena tři nejznámější města v tzv. lázeňském trojúhelníku - Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně.
Víte, že…
… na území nejslavnějšího lázeňského města ČR – Karlových Varů – je dnes registrováno přes osm desítek pramenů vody vyvěrajících z hloubky asi 2,5 kilometru (využíváno je půldruhé desítky)? Minerální vody obsahují většinu prvků periodické tabulky. Podle legendy byly zdejší prameny objeveny náhodou v polovině 14. století, když při honu jeden z loveckých psů spadl do tůně s horkou vodou (nejteplejší místní pramen Vřídlo) a jeho vytí přilákalo jezdce. Kolem Vřídla vznikla stálá osada a v roce 1370 císař Karel IV., který sám blahodárné účinky vyzkoušel, udělil městská privilegia.
Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy: Jizerskohorské bučiny
Těžko přístupé území severní části Jizerských hor odolalo výraznějšímu přetváření krajiny. Národní přírodní rezervace se zachovanými původními lesními porosty (zejména smrk, jedle a buk) se v roce 2021 stala první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO jako součást projektu „Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy“, který zahrnuje téměř stovku lokalit v 18 evropských státech.
Víte, že …
…výškově velmi členité území (360-1006 m. n. m.) s hlubokými údolími a skalnatými výběžky nabízí nejen velký počet skalních vyhlídek, které umožňují pohled do širokého okolí, ale přitahuje taky souborem Jizerskohorských pomníčků? Ty připomínají četná tragická úmrtí dřevorubců, oběti přestřelek pytláků s hajnými i sebevrahy, které tato lokalita přitahuje. Řada turistů se zaměřuje právě na vyhledávání těchto pomníčků ukrytých v terénu.